Zrod české měny je spojen nejprve s kolky a následně i státovkami, které pro Československo vyráběla celá řada tiskáren. Nejvýznamnější z nich, která tiskla dvacetihaléřové a padesátihaléřové kolky pro prozatímní státovky a posléze čtyři z celkem devíti nominálů tzv. I emise státovek, byla tiskárna A. Haase sídlící v pražském Anenském dvoře. Její činnost na poli státovkové a bankovkové grafiky se navíc ve 20. letech minulého století neomezila jen na Československo, ale dosáhla například až do Litvy, pro kterou vytiskla celou první emisní řadu bankovek.
Příběhem rodu Haase, který stál nejen na přelomu 18. a 19. stol. za vznikem široce koncipované tiskárny v Praze, ale i papírny a strojírny ve Vraném nad Vltavou, Vás provede krátkodobá putovní panelová výstava Od hadru k papíru: Haaseovi - podnikatelé, vizionáři, mecenáši vytvořená autorským kolektivem spolku Stará škola z Vraného nad Vltavou. V rámci výstavy se můžete těšit na obrazový materiál z historie tiskařství a typografie, zejména pak proslulých výrobků firmy Haase. Kompletní produkci československých papírových platidel od této firmy si následně můžete prohlédnout v rámci pražské expozice Lidé a peníze.
Výstava Od hadru k papíru: Haaseovi - podnikatelé, vizionáři, mecenáši, která vznikla mimo jiné na základě pramenů z Archivu České národní banky, je přístupná veřejnosti v Návštěvnickém centru ČNB od 6. února 2024 do 22. března 2024 v běžných otevíracích hodinách (út-pá 9:00-17:00; so 10:00-18:00).