Čas léta, prázdnin a dovolených láká k objevování cizích krajů. Oproti zbytku roku, v němž nejčastěji "cestujeme" jen s prstem po mapě se nám v tuto dobu otevírá možnost skutečně vyrazit. Zatímco poutníci a cestovatelé v minulosti měli k dispozici jen své nohy, koně nebo jako nejvyšší luxus povoz tažený koňmi, dnes zpravidla se svým kufrem míříme na nádraží, letiště, anebo jen ke svému automobilu. Bez moderních dopravních prostředků si tak v podstatě nedokážeme již naši dovolenou představit. Řada z nich se nalézá i na českých mincích.
Snad nejčastěji si s dovolenou spojujeme letadlo. Tento motiv se objevil již na třech z nich, i když popravdě ani jeden z nich nebyl určen pro turistiku. První z mincí vyšla již před třiceti lety v roce 1994 u příležitosti vylodění spojenců v Normandii v době II. světové války (200 Kč 1994, pamětní stříbrná mince k 50. výročí vylodění spojenců v Normandii). Na její rubové straně ztvárnila autorka Jarmila Truhlíková-Spěváková na šrafovaném klínu útočnou formaci devíti letadel typu Spitfire, tedy britských jednomístných stíhacích letounů. Mince byla vyražena v Královské mincovně (Royal Mint) v Llantrisantu ve Walesu, kde se dnes mimo jiné nalézá i její muzeum, které stojí za navštívení. I takto může tato mince lákat k cestování.
Stejně tak ani typ letadla na minci z roku 2011 (200 Kč 2011, pamětní stříbrná mince ke 100. výročí prvního dálkového letu Jana Kašpara na trase Pardubice–Praha) nebyl určen pro rodinnou dovolenou. Zatímco lícní strana zachycuje letadlo českého průkopníka létání a leteckého konstruktéra Jana Kašpara (1883–1927) při letu z Pardubic do Velké Chuchle dne 13. května 1911, tak na rubové straně autor mince Josef Šafařík zobrazil vrtuli letadla v pohybu. I na této minci se nachází jeden cestovatelský tip, tentokrát tuzemský, tím je působivá Zelená brána s věží v Pardubicích.
Třetí mince z roku 2019 (200 Kč 2019, pamětní stříbrná mince ke 100. výročí sestrojení prvního letounu československé výroby Bohemia B-5) pak na lícní straně nabízí tři technické výkresy jednomotorového dvojplošného cvičného letounu B-5 (v levé části mince schéma motoru NAG s vrtulí a v pravé částečné schéma letounu z boku a seshora). Pro rubovou stranu pak autor Zbyněk Fojtů zvolil dva pohledy na letadlo, shora a z čela. Tipem na dovolenou může být tentokrát pražské Národní technické muzeum, kde se toto letadlo společně s tím Kašparovým dnes nachází.
Přestože zatím byly vydány jen tři mince s letadly (čtvrtou bude v roce 2025 pětisetkoruna, Cvičný letoun Aero L-39 Albatros), tak nesmíme zapomenout ještě na dvě "vzduchoplavecké" mince. Vzducholoď (200 Kč 2010, pamětní stříbrná mince ke 100. výročí narození Karla Zemana) a balon (200 Kč 2012, pamětní stříbrná mince ke 100. výročí narození Kamila Lhotáka) nalézající se na jejich rubech sice nejsou dnes určeny k cestám za hranice všedních dnů, ale splňují požadavek na úžasné prázdninové zážitky stejně tak jako pohled na plavatky (křížovkářsky bóje na 8 písmen) na širém moři zobrazené na minci věnované Kamilu Lhotákovi (1912–1990).
A právě dopravním prostředkům pro cestování po moři a k moři se bude věnovat příspěvek s římskou číslicí II.
Článek i s vyobrazením zmiňovaných pamětních mincí si můžete prohlédnout zde.